OH WHAT A FRIDGE!!

2 PAGES
1 | 2
previous topic · next topic
N3W_MOM

Joined: Aug 10
Posts: 14

      quote  
Posted: 13 Aug 2010, 23:00
Went grocery shopping today.. and whoa! LOL I bought ONLY fresh veggies and fruits, some stuff for my husband and my bill was over $100!! its crazy how much it costs for GOOD food..
I remember when I had only $5 and it lasted me a week, but then it was full of Ramen Noodle!

My man is gonna kill me when he finds out. Thank god I got his popsicles...
fawkesmom

Joined: Feb 10
Posts: 293

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 00:39
Try looking online to see if you can find out when your local farmer's markets are. I find that they are often a lot cheaper and they always have better quality. $30 there buys me a weeks worth of the freshest fruit and veggies around. I can't wait to go and get some more blueberries, I went through them a little faster than usual this week. Nothing beats fresh New England blueberries.
zacali

Joined: May 10
Posts: 65

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 07:00
I agree also,even if you buy the fruit and veggies on special they can still cost a lot.Me and my DH run all over town looking for specials. Now that most of the fruit and veggies are in season it costs less but in the winter it can cost twicw as much.
Phule

Joined: Jun 10
Posts: 183

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 07:05
N3W_MOM wrote:
Went grocery shopping today.. and whoa! LOL I bought ONLY fresh veggies and fruits, some stuff for my husband and my bill was over $100!! its crazy how much it costs for GOOD food..
I remember when I had only $5 and it lasted me a week, but then it was full of Ramen Noodle!

My man is gonna kill me when he finds out. Thank god I got his popsicles...


fawkesmom is correct find a Farmer's Market. $20 for a weeks worth of fruit and veggies for my wife and I. The quality is better and the cost is at least a 1/3 of the grocery store. You'll hear a lot of people whine about cost here and how cheap it is to eat poorly. That is true to an extent. It's cheaper to eat pre-prepared foods if you don't want to spend the time to prepare everything yourself. Like most things in life, it comes down to knowledge of the options available and personal choice. I'm not a "woe is me" person though. I will always choose to do something about my situation, rather than like some you will find here, that have an excuse for everything or some reason they CAN'T do something. Not implying that's what you were saying here N3W_MOM but we do have our share of pity partiers! Anyway, good to see you making the healthy choices regardless! Wink
Ceebee

Joined: Sep 09
Posts: 457

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 08:00
I also spend about 30 dollars a week on fruit and veg. I do not shop at farmers markets.. I only buy what is in season.. they are better at that time of year and loads and loads cheaper. And I also buy some things frozen.. Like broccoli I always buy that frozen and in bulk. Apples I tend to buy year round for about a dollar a lb and I buy the apples in a bag you get 4 apples to a lb and apples keep for months in the fridge. I buy grapes when they are around a dollar a lb and I wont buy bananas if they are over 66 cents a lbs. SO a serving of grapes is about 3 oz and 1 apple is a serving of fruit. So right there I Get 8 servings of fruit for 2 dollars. Multiply that by 2 servings a day times 7 days.. I have two servings of fruit per person for less than 4 dollars a week and in my family of 4 that is 16 dollars. That leaves me 14 dollars to go buy veggies with. Right now the veggies to buy are squash 88 cents a lb, corn 10 ears for 2 dollars, eggplant 99 cents a lb, potatoes 5 lbs for 3 dollars and just about any frozen veggie because they are frozen at peak production and cheaper. Some times I do splurge and buy the asparagus but the key to green grocer shopping is to only buy what is in season. (not only is it cheaper at that time it tastes soooo much better) DISCLAIMER: Seeing as how I have never lived everywhere in the world and bought groceries everywhere in the world, I am willing to admit that I do not know the price point for what is in season for where you live but those tips have saved me tons of money and honest to goodness made me like fruit and veggies much more cause they actually taste better in season. I may walk in hoping for blueberries or bing cherries to be on sale.. (they never ever are Sad ) but those items have to be thought of as treats.. cause around here cherries are about 3 to 5 dollars a lb and that is just too high.. there is about 11 and a half hours in august where you can get blueberries for a reasonable price where I live so I almost never get them fresh.. but I do buy a 4 lb package of them froze at sams club for just over 7 dollars. Smile they perform just as well in smoothies (actually better for smoothies) and baked goods as their fresh brothers and sister. SO good luck and happy hunting. I also know I could save more if I went to the farmers markets and I know I should support local growers.. PP making me feel pangs of guilt.. but I just want to buy all of my stuff in one place. Razz But maybe I will try and go there next weekend.

Nodaa

Joined: Jun 10
Posts: 501

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 08:06
The fact is healthy food is always expensive, and Junk food just very cheap, 1$ for 1 BigMacBurger looool
k8yk

Joined: Jan 09
Posts: 4,546

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 09:16
I easily spend over $150 a week on groceries for me and my bf. That may sound like a lot, but when you consider we don't eat out very often and I bring my lunches to work, we save a ton! Also, I feel that good food is more than worth paying for. I'll give up my cable before I give up fresh fruits and veggies!
My blog, This is not a Diet:
http://notsobigk.wordpress.com
Follow me on Facebook for tips, recipes, advice, exercise ideas and more:
http://www.facebook.com/notadiet
Phule

Joined: Jun 10
Posts: 183

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 09:20
Nodaa wrote:
The fact is healthy food is always expensive, and Junk food just very cheap, 1$ for 1 BigMacBurger looool


1 Can of Beans 2 servings .65 cents. Wink

Here are some of the differences I noted today between my grocery store and the farmer's market.

Grocery Store
Cantaloupe $2.00
Ear of Corn .37 each
Bell Peppers .59 each Green $1.50 each Orange/Yellow
Romaine $4.99 for 6 bunches
Apples/Peaches/Nectarines/Plums/Pluots $1.99 lb.
Honey Dew Melon (small) $2.50
Watermelon (medium) $9.02
8.85% sales tax

Farmer's Market
Cantaloupe .95
Ear of Corn .20 each
Bell Peppers all colors .25 each
Romaine .75 for 6 bunches
Apples/Peaches/Nectarines/Plums/Pluots .95 lb.
Honey Dew (large) $3.00
Watermelon Seedless (medium) $4.00
All cash transactions no tax or tax already included in price

Just buying Romaine for my salads at the farmer's market saved me $4.24 this week. Very Happy
kelykazelli

Joined: Jun 10
Posts: 83

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 09:29
I'm headed to the farmer's market right now! Even when I buy fresh at the pricey grocer around the corner, though, I think of it as... pay now or pay later. I'm spending more on produce than if I were eating junk, but in the long run I'll have my health to count on, saving thousands on medical bills and the accompanying misery and reduction in quality of life. So that's a pretty easy justification!
Ceebee

Joined: Sep 09
Posts: 457

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 09:39
K8yk This is not a criticism so dont take it that way.. You eat very "cleanly" and alot of high end goods.. Those items to me are luxury goods.. while I enjoy the nancy's cottage cheese (alot).. That has to be a treat because at the one store that carries it around here it is 4 dollars for 16 oz carton, for my regular store brand I pay 2 dollars for a 24 oz carton. The same is true of the almond butter again while tasty (extremely so) it was 7.99 for a 12 oz jar as apposed to my jif which was also 7 dollars and change for two 40 oz jars. Greek yogurt omg so delicious the cheapest one I can find is 1.39 per 5 oz container.. Well my store brand sells regular yogurt for 50 cents for an 8 oz carton and they run specials on it all the time of 4 for a dollar. I think what alot of people are trying to say is that sure you can spend a ton of money on healthy foods.. but it is not necessary. Healthy eating can be done on a budget.

Ceebee

Joined: Sep 09
Posts: 457

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 09:47
And Phule where are you buying your gourmet beans at?? Mine are 79 cents a can and it says they have 3.5 servings.. and my 2 lb bag of dry beans cost 1.29 I think it makes 20 servings.. "1 Can of Beans 2 servings .65 cents. Wink" LUXURY BEANS!!! I kid.. but I was gonna say that as well. Smile

k8yk

Joined: Jan 09
Posts: 4,546

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 09:53
Ceebee, no offense taken. It can absolutely be done on a budget. I used to be quite poor once upon a time. But now that I'm not, good food is high on my list of priorities because I'm a total foodie Smile. My decision not to eat chemical ingredients comes at a higher cost for some things (like Nancys, eating it right now btw, mmmm) but I also cook large batches of things like lentil soup and that is extremely cheap, so it balances out Smile
My blog, This is not a Diet:
http://notsobigk.wordpress.com
Follow me on Facebook for tips, recipes, advice, exercise ideas and more:
http://www.facebook.com/notadiet
TheBake

Joined: Jul 10
Posts: 161

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 09:54
What I've noticed about eating healthy, especially since I've joined FS, is that it's not as expensive as one may think. While I used to go out and grab the value meal from the fast food joint, I'd spend around $5 for a meal, thinking it was a deal. Imagine how many servings that really is! We live in a super-sized world. Portions are getting bigger, which make waistlines bigger. If you paid the same amount and got a smaller portion, people think it's a rip-off. And that's what it all boils down to - portion control. When you eat an actual serving size, you get more bang for your buck.
garbage in = garbage out
food is for fuel... not fun
Phule

Joined: Jun 10
Posts: 183

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 10:31
Ceebee wrote:
And Phule where are you buying your gourmet beans at?? Mine are 79 cents a can and it says they have 3.5 servings.. and my 2 lb bag of dry beans cost 1.29 I think it makes 20 servings.. "1 Can of Beans 2 servings .65 cents. Wink" LUXURY BEANS!!! I kid.. but I was gonna say that as well. Smile


Ha! Those are the little cans of Green Beans. The only ones I know off the top of my head since my wife eats "real vegetables" like Zucchini, Squash and Eggplant!
N3W_MOM

Joined: Aug 10
Posts: 14

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 10:35
All these are great ideas and many of you have great advice, but when it comes to buying cheaper, its hard to do in my area. There isn't a farmers market ANYWHERE close by.. but when I move back to Austin, there is one on every corner so I will definitely keep that in mind.

As for "Luxury beans" lol as funny as it is, canned beans are so high in sodium its not really worth the price. Granted its more time consuming to cook your own beans, its well worth the wait.

Phule

Joined: Jun 10
Posts: 183

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 10:44
N3W_MOM wrote:
All these are great ideas and many of you have great advice, but when it comes to buying cheaper, its hard to do in my area. There isn't a farmers market ANYWHERE close by.. but when I move back to Austin, there is one on every corner so I will definitely keep that in mind.

As for "Luxury beans" lol as funny as it is, canned beans are so high in sodium its not really worth the price. Granted its more time consuming to cook your own beans, its well worth the wait.



I agree that's why I buy the Sodium Free ones and I'm the only one that eats them in my household. Wink

Matt55 wrote:
Wow, to some of the prices! I am in Ohio and I can get a watermelon for under $2.50 at the grocery store..


Tell me about it. I'm originally from South Carolina and so of the prices in Illinois are insane. A Pecan Pie here is $34.95 and a homemade one in SC or Georgia (infinitely better as well) $9.95! We wont even get into how much cheaper produce is in the South! Shock
Ceebee

Joined: Sep 09
Posts: 457

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 11:13
That is a crazy good price on the water melon I pay 4.50 to 7 dollars for the seedless ones at sam's club. And they are always cheaper than the grocery store for water melons.

Wintergirl

Joined: Oct 09
Posts: 67

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 12:04
I pay the same price as Ceebee at Walmart and they are small to medium in size.... I am in NC.
I was angered, for I had no shoes. Then I met a man who had no feet. Chinese Proverb

erin74kr

Joined: Jul 10
Posts: 206

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 12:36
Produce is cheaper in the south? REally? That's awesome. I'm likely moving to Texas someday.
Phule

Joined: Jun 10
Posts: 183

      quote  
Posted: 14 Aug 2010, 12:41
Well, when you're surrounded by farms it is! However, I know people that live in Atlanta that think trees are something you see on TV. Produce is usually cheaper in rural farming areas and you can score AWESOME deals at farmer's markets in those areas as the local farmers will load a truck to take and sell for some extra cash. Their are loads of road side stands as well. I miss it. Wink



Forum Search
Advanced forum search



Latest Posts

ABSOLUTELY INSANE! CAFFEINE UNDERWEAR???
What were people expecting from the underwear? Some kind of caffeine hit like a nicotine patch??
by ebivr on 01 Oct 14 05:19 PM
off and on
That perfectly fine, and in fact the way that I suggest my clients begin their process. One thing that is helpful though is to get a food scale and just for a couple of days weigh out or measure all ...
by brianhaimes on 01 Oct 14 01:18 PM
south beach diet vs. atkins
The dietician had me journal my eating we reviewed it and since I am an admitted carbohydrate addict she suggested SB. I am not a breakfast eater and oatmeal is my go to, so since i am not cooking an ...
by dixiebelle49 on 01 Oct 14 11:43 AM
Question
1. design has improved, I agree though that I don't really care what it looks like as long as functions easily, which it does 2. When I take the time to read posts it is very motivating and yes easy ...
by musiquette on 01 Oct 14 11:20 AM
Nutrimost Resonant Frequency
Thanks, MummyDee! I appreciate your input--and as many times as I've been around this world of "dieting", I should know better. But, ya know, they really sell that thing as though (in fact ...
by Boudreaux on 30 Sep 14 10:26 PM

Member Tip

average member ranking
by member SistaBigBones
Drink lots of water. If you can, try drinking the Benefiber packets in your bottled water. It keeps you feeling full which helps during the detox phase and it helps with bloat, belly fat, and energy.
27 Jun 10 for diet Fat Smash Diet