supplements

previous topic · next topic
teresa gale

Joined: Jan 08
Posts: 3

      quote  
Posted: 05 Jan 2008, 15:35
I'm getting ready to start the diet. How are the supplements? Are they really important? I hate to take pills. Did anyone buy the kit or did you buy the supplements from a health food store? Which would be better?
DOOLEY

Joined: Apr 07
Posts: 37

      quote  
Posted: 05 Jan 2008, 15:44
I have done both and find it much easier and cheaper just to buy the Fat Flush Kit from Unikey. You will also be taking a lot less pills everday cause all the stuff you need is packed into the kit. 1-weightloss 2- gla and 1- vitamin twice a day is what I take. You can take 1-weightloss for a third time during the day as recommended.

wayiwas

Joined: Oct 07
Posts: 34

      quote  
Posted: 05 Jan 2008, 20:22
the kit is on sale now- 15% off & it's chesper to buy kit than to buy individually- even from unikeyhealth



Forum Search
Advanced forum search



Latest Posts

Banting dieet al 7 weke.
Ek het in totaal 8.1kg verloor sover en die eetplan is so gemakilk vir ons om te volg. Dit is al die kos wat ons geniet. Maaar nou staan my gewig stil al vir die laaste 3 weke al. Ja daar was bietjie ...
by mieliekiel on 26 Apr 15 02:01 AM
Sunday is Fasting day
I always fast 2 - 3 times every week, and not Sunday. As Sunday is my quietest day and it would be too difficult. I prefer 'fast' days to be my busiest
by howzat4u on 25 Apr 15 09:30 PM
WHY THE SCALES LIE
yes I agree with the other comments ... as a daily weigher I thank you for the reality check
by Firefish51 on 25 Apr 15 05:47 PM
Grilled Balsamic Chicken
Hi Everyone, Im back after being gone for so long. Wanted to tell you about a delicious grilled balsamic chicken I made that is not only healthy but low in calories...give it a try: www.2sistersrecip ...
by Elizabeth V on 25 Apr 15 10:34 AM
A Diff. Kind of "Scale"
I would take them maybe once a month or every 2 weeks, because not seeing the progress right away might be disappointing, even if there is progress
by soraya_deb on 25 Apr 15 09:39 AM

Member Tip

average member ranking
by member Not2Late
This is a great time to make your own cranwater while they are in season. I get a bag of cranberries for 99 cents here so you are saving bundles; it is however, a little time consuming.
17 Nov 08 for diet Fat Flush Plan